Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
CIRCular City: jak spółdzielnie w subregionie konińskim zamykają obieg
2024-03-25

19-22 marca odbyło się pierwsze ponadnarodowe spotkanie w ramach projektu Circular City. Gościliśmy w Koninie naszych partnerów z Niemiec, Holandii, Włoch, Cypru i Słowacji. Edukowaliśmy się i wymienialiśmy doświadczeniami w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Zazielenienie ekonomii społecznej to nasz wspólny cel!

Podczas trzydniowego spotkania pokazaliśmy naszym gościom jak zamykają obieg spółdzielnie socjalne w subregionie konińskim. 

Pierwszego dnia byliśmy w Spółdzielni Socjalnej "Razem dla środowiska", której misją jest świadczenie usług z zakresu szeroko rozumianej gospodarki komunalnej, służącymi bieżącym i nieprzerwanym zaspokajaniem potrzeb mieszkańców w drodze do świadczenia usługi powszechnie dostępnych. Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowania postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Działania prowadzone przez spółdzielnie obejmują również: rozwój i modernizację infrastruktury i wyposażenia spółdzielni. Pozwoli to na bardziej efektywną utylizację odpadów. Spółdzielnia planuje budowę własnej bazy przetwarzania odpadów (biokompostowni), co w dłuższej perspektywie pozwoli zarówno chronić środowisko, jak i obniżyć cenę usług.

Naszym gościom podobało się innowacyjne podejście spółdzielni, które przedstawił prezes spółdzielni, Artur Filipiak, a wizytę zwieńczyła przejażdżka śmierciarką :)

 



Następnie udaliśmy się do Pyzdr, gdzie Spółdzielnia Socjalna Przystanek 21 prowadzi bistro. Duże znaczenie w przygotowywaniu dań ma sezonowość, aby zawsze oferować produkty wysokiej jakości, członkowie spółdzielni dostosowują swoje menu do aktualnie dostępnych owoców i warzyw.

Spółdzielnia przeszła z urządzeń zasilanych gazem na odnawialne źródła energii, a obecnie jest w trakcie wymiany wszystkich generatorów prądu w urządzeniach zasilanych gazem na fotowoltaikę. Spółdzielnia zamknęła obieg zużytych olejów i tłuszczów jadalnych (zbieranych przez firmę zajmującą się upcyklingiem smarów technicznych) oraz resztek żywności i bioodpadów (poprzez karmienie kurczaków na fermie spółdzielczej).





Drugiego dnia odbyło się całodoniowe spotkanie robocze - omawialiśmy najważniejsze kamienie milowe w tym projekcie, stan realizacji poszczególnych działań i przygotowujemy się do kolejnych m.in. do opracowania podręcznika i szkoleń dla edukatorów. 





Trzeciego dnia odwiedziliśmyZE PAK SA - największą prywatną grupę energetyczną w Polsce składająca się ze zintegrowanych podmiotów działających w obszarze wydobycia węgla brunatnego, wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, produkcji ciepła oraz obrotu energią elektryczną. Spółka już znacząco zmniejszyła udział węgla w miksie energetycznym PAK. W 2019 roku emisja CO2 spadła o ponad 30% w porównaniu do roku poprzedniego.

Wkrótce elektrownia w Koninie zostanie rozbudowana o kolejny blok biomasowy o podobnej mocy. Tym samym elektrownia w Koninie stanie się pierwszą w kraju elektrownią węglową konwertowaną na biomasę. Należy wspomnieć, że miasto Konin posiada już dostawy gwarantujące 100% ciepła opartego na odnawialnych źródłach energii.

Wizyta zrobiła ogromne wrażenie na naszych gościach! Szczególnie ze względu na DOLORES - największą koparkę kołową, która została przeniesiona z kopalni węgla brunatnego As Pontes w Hiszpanii do Polski w 2009 roku. To największa koparka w konińskim górnictwie. Obecnie silnik został zachowany jako zabytek przemysłowy.



Następnie udaliśmy się do Turku, do Spółdzielni Socjalnej Powrócisz Tu, która prowadzi bar mleczny i serwuje posiłki zarówno na miejscu, jak i na wynos. Priorytetem w dostawach żywności są produkty o niskim śladzie węglowym, pochodzące od lokalnych rolników. Jednym z kluczowych celów spółdzielni jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Spółdzielnia wyróżnia się wysokiej jakości kuchnią bez konserwantów, wspieraniem lokalnego biznesu i produkcją tradycyjnych potraw z daniami dostosowanymi do preferencji klientów. 

Spółdzielnia zamknęła obieg w zakresie gospodarki olejami odpadowymi i tłuszczami jadalnymi, a także bioodpadami i niezjedzoną żywnością (odsprzedaż i przerób na smar techniczny). Produkcja własnego octu z obierek jabłkowych, resztek żywnościowych dostępne są dla pracowników w ramach świadczenia pozafinansowego. Nowa usługa serwowania posiłków na wynos w szklanych słoikach wielokrotnego użytku ma na celu minimalizację opakowań jednorazowych.



Więcej o projekcie - https://spoldzielnie.org/project,84 

Natomiast wszystkie informacje będą na bieżąco publikowane koncie projektu na portalu LinkedIn i Facebook. Gorąco zachęcamy do subskrybowania! :)