Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Circular City: trzecie spotkanie partnerów projektu za nami!
2024-05-27

Za nami 3 dniowe spotkanie partnerów w ramach projektu Circular City, którego gospodarzem była Comparative Research Network z Berlina.

Pierwszy dzień - spotkanie robocze

Omawialiśmy najważniejsze kamienie milowe w tym projekcie oraz stan realizacji poszczególnych działań.

Dyskutowaliśmy nad ukończeniem kompleksowego przewodnika, który wyposaży nauczycieli w narzędzia i wiedzę umożliwiające wspieranie włączenia społecznego i wspieranie dorosłych ze środowisk defaworyzowanych poprzez inicjatywy dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym i przedsiębiorstw społecznych.
Oprócz przewodnika rozpoczęliśmy współtworzenie kursu szkoleniowego w celu podniesienia umiejętności i kompetencji edukatorów. Kurs ten odbędzie się na Słowacji w październiku tego roku i ma na celu umożliwienie edukatorom stymulowania zmian i promowania inkluzywnych przedsiębiorstw społecznych o obiegu zamkniętym.

Drugi dzień - wizyty studyjne


Odwiedziliśmy trzy różne miejsce, które łączą wspólne cele - zamykanie obiegu, upcyking i integrację społeczną.

Die Wille gGmbH
przedsiębiorstwo społeczne z wieloletnim doświadczeniem w realizacji programów wspierających edukację i zatrudnienie. Kierują się misją „W Die Wille bycie innym jest czymś normalnym”, stąd przedsiębiorstwo społeczne zatrudnia 40 osób z 20 różnych krajów. Prowadzone jest przez spółkę zależną Johannesstift Diakonie i Okręg Kościoła Ewangelickiego w Berlinie Stadtmitte.

W jednej ze swojej lokalizacji prowadzi miejsce, gdzie zatrudnia kobiety długotrwale bezrobotne oraz kobiety wychodzące z kryzysu psychicznego, aby wesprzeć je w drodze do powrotu do życia zawodowego.Prowadzą m.in. markę WERTRAUM, która odpowiedzialnie wykorzystuje materiały nadające się do recyklingu. Produkcja i sprzedaż produktów upcyklingowych ma na celu generowanie dochodu i stworzenia miejsc pracy dla osób, które wcześniej znajdowały się w niekorzystnej sytuacji i którym nie poświęcano zbyt wiele uwagi. W ten sposób Die Wille umożliwia integrację społeczną i samodzielność.

Mogliśmy na żywo zobaczyć jak powstają: przedmioty codziennego użytku (torby, kosmetyczki, dywany, poduszki i wiele wiele innych), ale również pacynki, marionetki, które produkowane są dla Teatru Lalek w Berlinie oraz... bielizna i nakrycia głowy dla bezdomnych.

  

Więcej informacji o Die Wille TUTAJ

Haus der Materialisierung
stowarzyszenie różnych lokalnych inicjatyw i instytucji, które badają, praktykują i pracują nad tematami zrównoważonego zarządzania i przyjaznego dla klimatu wykorzystania zasobów.W Haus der Materialisierung działa m.in.:

  • Kolektyw Kostiumowy, który zbiera używane kostiumy od niezależnych artystów performerów i wspólnie nimi zarządza oraz prowadzi warsztaty techniki napraw, triki pielęgnacyjne w celu ulepszenia odzieży i metody upcyklingu;
  • Plastikberg, który projektuj i produkuj meble wykonane w 100% z plastiku pochodzącego z lokalnego recyklingu;
  • Upcycling earth zajmujący się produkcją rowerów cargo - przerabiają istniejące ramy stalowe i stal używaną na nowe Cargovélos. Do renowacji istniejących ram lub nowych konstrukcji wykorzystują materiały pochodzocę z obiegu zamknietego;
  • Baufachfrau Berlin E.V. edukatorzy ponownego przetwarzania zużytych materiałów, które tworzą realną alternatywę dla zakupu nowych materiałów. Trenerzy przekazują wiedzę z zakresu obróbki drewna umożliwiającą realizację indywidualnych projektów, od doradztwa, poprzez docięcie, aż po wykończenie, a także instrukcje dotyczące naprawy mebli drewnianych i warsztaty upcyklingowe.
  • Berliner Stadtmission dzięki Misji Miasta Berlin wszystkie tekstylia i meble wyrzucone z szafy czy mieszkania znajdą gdzie indziej swój dom.
  • COSUM wypożyczalnia i platforma wynajmu. Można tu wypożyczać narzędzia, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt outdoorowy i wiele innych. Ich  motto: „Wykorzystuj zamiast posiadać!”
  • FahrArt – od rowerów po sztukę i od recyklingu do upcyklingu! FahrArt to otwarta pracownia, która w zamyśle ma być miejscem spotkań. Rzemieślnicy, osoby posiadające umiejętności techniczne, osoby bez umiejętności technicznych oraz osoby z projektami i kreatywnymi pomysłami mają możliwość znalezienia współpracowników i wymiany pomysłów lub wzajemnego udzielania się. Podstawową ideą jest wykorzystanie zasobów, które już istnieją. Dotyczy to wiedzy i doświadczeń poszczególnych osób, a także przetwarzania istniejących zużytych materiałów w ramach upcyklingu lub recyklingu. FahrArt udostępnia wszystkie narzędzia i maszyny, które po przeszkoleniu można wykorzystać do: naprawa rowerów, budowa przyczepek, naprawa części rowerowych, recykling i upcykling części rowerowych itd.

To tylko kilka z inicjatyw, które mieliśmy okazję zobaczyć. Więcej TUTAJ

UPYCLING

Z ostatnią wizytą tego dnia byliśmy w warsztacie UPCYCLING, w którym Francois Rossier wraz z innymi artystami naprawiają, dostosowują lub tworzą od zera praktyczne rozwiązania dla porzuconych przedmiotów, które szukają nowego życia. Ponadto prowadzą sklep, w którym można kupić nie tylko te przedmioty (m.in. lampy, np. ze zlewu kuchennego, stoły, krzesła itd.), ale i używane surowce.

Warsztat jest również przestrzenią na rozmowy, warsztaty, sesje doradcze. Francois chciałby, żeby każda dzielnica Berlina miała swoje własne Ressourcerie.


kredens wykonany ze starego akordeonu, źródło: https://www.upcycling.mobi/en/objects/shelves-cupboards-wardrobes-bedside-tables-sideboards/akkormode.htmlbiurko wykonane ze starej tablicy szkolnej, źródło: https://www.upcycling.mobi/en/objects/tables-desks-secretaries-couch-tables-dining-tables-dressing-tables/kreidepult.html


lampa wykonana z dawnej
 podstawy znaku drogowego, a abażur był dawną medyczną lampą termiczną, źródło: https://www.upcycling.mobi/en/objects/lamps-wall-lamp-floor-lamp-unique-pieces/bombenlampe.html 

DZIEŃ TRZECI - European Climate Action Day

Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w European Climate Action Day. Wydarzenie rozpoczęły dwa panele – Grean Cities i Circular Future (relizowany w ramach projektu Erasmus+ CircCity.)

  • Green Cities – paneliści badali siłę zielonych miast w kształtowaniu naszej przyszłości oraz wspólnie zastanawiali się jak złagodzić wyzwania środowiskowe w miastach. W panelu wzięli udział: Johannes Folk (resilient Cities), Prof. James Scott (Uniwersytet of Eastern Finland), Przemysław Piechocki (SNRSS), Magdalena Klarenbach (Fundacja Otwarty Plan)
  • Circular Future – paneliści omawiali szczersze implikacje obiegu zamkniętego oraz zastanawiali się w jaki sposób przyjęcie zasad obiegu zamkniętego we wszystkich aspektach życia od gospodarki odpadami po sztukę, może wyznaczyć drogę do sprawiedliwej i świadomej ekologicznie przyszłości. W panelu udział wzięli: dr hab. Volker Ludwik (Deutsche Gesellschaft für Abfallwirtschaft e.V.), Radovan Grollmus (NARA SK), Julia Theek (Circular Art Society e.V.), Anna Krenz (Sinus_3)

 

Następnie odbyły się zajęcia artystyczne w obiegu zamkniętym w ramach projektu CirculART, które koncentrowały się wokół edukacja w zakresie sztuk wizualnych, umiejętności cyfrowych i myślenie o obiegu zamkniętym, których celem jest umożliwienie młodzieży ze środowisk migracyjnych i mniejszości w całej Europie osiągnięcia doskonałości w przedsiębiorczości społecznej.

Nie zabrało również dyskusji na temat zmian klimatycznych oraz zwiększenia włączenia młodych ludzi w procesy decyzyjne związane z adaptacją i łagodzeniem zmian klimatycznych.Wizyta pełna merytoryki i wymiany doświadczeń w obszarze obiegu zamkniętego.  Z Berlina wracamy bogatsi o wiedzę i inspiracje. Dziękujęmy!

Więcej o projekcie - https://spoldzielnie.org/project,84 

Natomiast wszystkie informacje będą na bieżąco publikowane koncie projektu na portalu LinkedIn i Facebook. Gorąco zachęcamy do subskrybowania! :)