Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Magazyn SOC - nowy numer!
2020-05-29
Przedstawiamy najnowszy numer SOC, a w nim o ekonomii cyrkularnej, transformacji energetycznej, eko aplikacjach i lokalnych inicjatywach z Konina, Wielkopolski, a nawet z Grecji.
Sprawdźcie, czy ekonomia społeczna może być eko?

Serdecznie polecamy!



(SOC, numer 7, 2020)

Ekonomia społeczna może być zielona




"Czy wiecie na czym polega gra w zielone? To zabawa znana przynajmniej od XVII wieku. Gra się zespołowo, najlepiej wiosną. Na początek ustalacie zasady – jak długo będzie trwało wyzwanie oraz co musi zrobić osoba, która przegra. Zaśpiewać, dać innym jakiś upominek, a może zrobić jakiś dobry uczynek?

Jak wygrać? Musisz zawsze mieć ze sobą coś zielonego, tradycyjnie powinna to być świeża (pamiętajcie: zwiędnięte lub ususzone „zielone” to nie „zielone” ) część rośliny, np. liść. Gra wymaga czujności, inni gracze mogą w każdej chwili Cię sprawdzić. Jeśli nie masz, to przegrywasz i musisz wywiązać się z ustalonego na początku gry zadania.
Tyle gra. Nie sposób jednak nie zauważyć, że na naszych oczach rozgrywa gra w zielone o znacznie większą stawkę, gra w której przegrana w ogóle nie wchodzi w grę. To gra o klimat i o naszą przyszłość.

Ekologia to już nie moda, obecnie już nie mówimy o niej przy okazji rozmów o gospodarce czy CSR. To na niej opierają swoje działania biznes, samorządy i konsumenci. Temat jest również obecny i bardzo ważny w III sektorze: wśród przedsiębiorstw społecznych, fundacji i stowarzyszeń. Rozwiązywanie problemów społecznych nigdy wcześniej nie łączyło się tak bardzo z zielonymi miejscami pracy, wsparciem ekologicznych usług i produkowaniem zdrowej żywności. Jeszcze kilka lat temu nie poświęcaliśmy tak dużo uwagi, temu w jaki sposób segregujemy śmieci oraz jak ograniczać nasz negatywny wpływ na środowisko.

Dlatego w nowym SOC całkiem na poważnie przedstawiamy Wam jak ekonomia społeczna „gra w zielone”. O tym czy transformacja energetyczna może być sprawiedliwa i zielona z lokalną działaczką i aktywistką Miłką Stępień rozmawia Anna Dranikowska. Sprawdźcie jak odejście od węgla wpływa na regiony, które swoją gospodarkę jeszcze do niedawna opierały właśnie na wydobyciu tego surowca.

Nowe możliwości rozwoju w oparciu o gospodarkę cyrkularną przybliży Tadeusz Mirski. Przedsiębiorstwa społeczne na misji „ZIEMIA” nie mają łatwo, wygrywają jednak dzięki swojej kreatywności i oczywiście współpracy.

Jak być eko podpowiada Emilia Wasielewska – zielone aplikacje w telefonie ułatwią Wam życie i pomogą w podejmowaniu przyjaznych środowisku decyzji. 

Pomożemy Wam dobrze segregować śmieci. Zobaczcie naszą rozkładówkę, którą przygotowaliśmy przy współpracy ze spółdzielniami zajmującymi się usługami komunalnymi.

W numerze znajdziecie również lokalne inicjatywy, które działają na rzecz wytwarzania i promocji produktów lokalnych. Turek, greckie Lesbos oraz Poznań – poznajcie historie działaczy z tych regionów, którzy z pomocą ekonomii społecznej tworzą dobre miejsca wspierające lokalną społeczność.

Przypomnę jeszcze raz, „gra w zielone” to gra zespołowa. Idealnie, bo w ekonomii społecznej działamy tylko razem!"





Magazyn SOC (numer 7) w wersji PDF dostępny tutaj

Wersja drukowana już wkrótce w dystrubucji.