Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Relacja z Open’er Festival 2017 - SNRSS w strefie NGO
2017-07-18
Teren lotniska Gdynia-Kosakowo już od ponad 10 lat, na kilka dni w roku zmienia się w stolicę muzyki, sztuki i rozrywki. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art wspierana przez partnera strategicznego Miasto Gdynia oraz wielu sponsorów komercyjnych. Historia powstania festiwalu sięga jednak kilka lat wstecz, bo pierwsza edycja odbyła się już w 2002 roku. Na festiwalu w którym corocznie bierze udział około 110 tys. osób jest również miejsce dla organizacji pozarządowych. 
Co sprawia, że to wydarzenie przyciąga tyle osób do Gdyni?

Odpowiedzi jest kilka, przede wszystkim dobra muzyka, którą zapewniają organizatorzy zapraszając muzyków reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne. Sztuka obecna na festiwalu to także duży atut wydarzenia, muzeum, kino, teatr, instalacje na terenie lotniska, to tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Ale dlaczego my piszemy o tym festiwalu?

Nie, nie jesteśmy z Gdyni, jak najpewniej wiecie. Lubimy muzykę, ale prywatnie, jako zespół Stowarzyszenia nie mamy z nią bezpośrednio do czynienia (jeszcze nie powstała pod naszymi „skrzydłami” spółdzielnia wydająca albumy muzyczne). Sztuka? Oczywiście jesteśmy otwarci, ale to też nie to…
Dla nas liczy się NGO, dosłownie (na co dzień) i w odniesieniu do tego konkretnego festiwalu – dokładnie to strefa NGO w festiwalowej openerowej przestrzeni.
Po raz pierwszy, nasze Stowarzyszenie postanowiło zgłosić się do konkursu, którego celem było możliwość bycia częścią pozarządowej strefy Open’er. Kto widział, naszego „facebooka” ten wie, że się udało. Byliśmy tam!



Cztery, fantastyczne dni, które spędziliśmy na grach, rozmowach i dyskusjach, oczywiście związanych z ekonomią społeczną nie byłyby możliwe bez zaangażowania festiwalowiczów – dziękujemy!
Przy naszym stanowisku można było dowiedzieć się, dlaczego spółdzielnia to dobra alternatywa dla firmy tradycyjnej, co można kupić od spółdzielni socjalnych w Polsce, gdzie je znaleźć, jak działają i dlaczego warto aby ten sektor się rozwijał. 



Mieliśmy przygotowaną dla odwiedzających nas również atrakcję w postaci gry, która umożliwiała wcielenie się w spółdzielcę. I jak sprawdziliśmy, zakładanie i prowadzenie kooperatywy może być wspaniałą zabawą. Oczywiście nie brakowało trudnych decyzji – „To co, bierzemy ubezpieczenie? Nie, jest chyba za drogie”. Jednak kalambury jakie towarzyszyły rozgrywce wymagały od grających kreatywności i w niektórych wypadkach prawdziwego poświęcenia – informujemy, że żaden z grających „spółdzielców” nie ucierpiał pokazując hasła jak "linia produkcyjna" czy "ból". Byl uśmiech i pełne poświęcenie.  



W ramach strefy NGO organizowaliśmy również spotkanie ze spółdzielcami, działaczami na rzecz ekonomii społecznej. Nasze zaproszenie przyjęła Karolina Krzemińska, Prezeska Spółdzielni Socjalnej 100% z Sopotu oraz Mariusz Florczyk, Prezes Spółdzielni Socjalnej Słoneczne Wzgórze ze Stężyc.

Spółdzielnia Socjalna 100% działa w branży kreatywnej i realizuje zlecenia na unikatowe upominki, statuetki, nagrody, elementy wyposażenia wnętrz i gadżety reklamowe, które wykonuje metodą zatapiania przedmiotów w szkle akrylowym. Prowadzi również FabLab - park maszynowy, z którego można korzystać realizując swoje własne projekty. Przedsiębiorstwo działa również aktywnie na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja Słoneczne Wzgórze i powstała przy niej Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze prowadzi Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Raduńskim Górnym w miejscowości Stężyca. Zespół tych dwóch podmiotów prowadzi zajęcia artystyczne, edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspiera osoby z niepełnosprawnościami i aktywnie działa na rzecz turystyki i promocji regionu.

Było świetnie!

Jeszcze raz dziękujemy, organizatorom- za możliwość udziału, innym ngo ze strefy za super atmosferę, naszym zaproszonym gościom za inspirujące historie spółdzielcze oraz przede wszystkim – dziękujemy festiwalowiczom, którzy swoim zaangażowaniem sprawili nam wiele satysfakcji. Dziękujemy, że byliście razem z nami. Do zobaczenia w Kosakowie!
 
Ps. Więcej zdjęć  z wydarzenia w naszej galerii – polecamy!