Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Trio2Success: wizyta studyjna w Polsce
2016-11-03

W dniach 17 – 23 października br. odbyła się trzecia i ostatnia już wizyta studyjna w zrealizowana w ramach projektu Trio2Succes. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich partnerów. 

Wizyta przebiegła pod hasłem – Entrepreneurial & Social entrepreneurial skills (Przedsiębiorczość i umiejętności przedsiębiorcze). Hasło przewodnie było jednocześnie sygnałem do rozpoczęcia prac nad kolejnym produktem projektu. Tym razem będzie to przewodnik po metodach nauczania przedsiębiorczości i przedsiębiorczości społecznej. (Zapraszamy do przeczytania i pobrania scenariuszy zajęć lekcyjnych dla doradców zawodowych oraz osób pracujących z młodzieżą).

Różne oblicza przedsiębiorczości

W ciągu tygodnia uczestnicy mieli okazję poznać kilkanaście różnorodnych rozwiązań z zakresu nauczania przedsiębiorczości. Były wśród nich rozwiązania znane ekonomii społecznej – uczestnicy odwiedzili m.in. Spółdzielnię Socjalną Perspektywa ze Studzieńca dedykowaną wychowankom Zakładu Poprawczego, a także Spółdzielnię Socjalną Czilii z działającą przy gnieźnieńskim szpitalu „Dziekanka”, która zatrudnia osoby z zaburzeniami psychicznym. W konińskiej Akademii Życia poznali rozwiązania stosowane przez Fundację Podaj Dalej (w tym mieszkania adaptacyjne, w których osoby z niepełnosprawnościami uczą się samodzielnego życia), dowiedzieli się również o działaniach konińskiego Centrum Organizacji Pozarządowych Konina. Było to bardzo cenne doświadczenie, tym bardziej, że miasto wzorcowo współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami społecznymi.

Kolejne dni to kolejne ciekawe rozwiązania. O  klasie patronackiej firmy Solaris opowiedziała  przedstawicielka firmy Solaris, członkini Zarządu Krystyna Woźnak. Ciekawym doświadczeniem była  konferencja dotycząca roli gamingu w edukacji, zwłaszcza warsztaty, podczas których uczestnicy mieli możliwość poprowadzenia wirtualnego przedsiębiorstwa. Jak się okazało, z różnym skutkiem!





Jeszcze inaczej przedsiębiorczości uczy poznańskie Centrum Integracji Społecznych. CIS to miejsce, w którym przede wszystkim trzeba nauczyć ludzi nawyku pracy – opowiadała jego kierowniczka Anna Stachowiak – tego, że trzeba wstać, ubrać się i niezależnie od pogody i złego samopoczucia wyjść do pracy.
Ostatniego uczestnicy zostali obserwatorami gry miejskiej, podczas której tego, jak być przedsiębiorczym uczyli się gimnazjaliści. We współpracę zaangażowali się lokalni przedsiębiorcy, Urząd Miasta i szkoły. Kolejne miejsca to kolejne zadania, które musieli rozwiązywać uczniowie – i trzeba to napisać otwarcie – szło im świetnie!

Oprócz praktyki była też teoria – codziennie podczas spotkań warsztatowych uczestnicy dyskutowali o kształcie przyszłego poradnika. Co z tego wynikło? Jaki będzie rezultat tych rozmów? Przekonacie się już za kilka miesięcy! 

Galeria zdjęć