Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Ekonomia społeczna w barwach słonecznej Hiszpanii
2014-07-16

Wakacje to dobry moment aby oddać się lekturze. Coraz częściej również internetowej, tym bardziej, że blogi stają się coraz bardziej popularne,  dlatego polecamy blog wyjątkowy – bo poświęcony ekonomii społecznej.

 

To że my piszemy o spółdzielniach to jedno. Znacie wizję i misję, jaka przyświeca Stowarzyszeniu. Istnieje jednak projekt, który może być wam jeszcze nieznany. To blog prowadzony przez Laię – naszą wolontariuszkę  z Hiszpanii. Niezwykłe oko, wyczulony zmysł i inna perspektywa, bo i hiszpański temperament w naszym kraju to mieszanka wybuchowa.
Początki Lai w naszym kraju to poznawanie Poznania. Miasta w którym obecnie mieszka i pracuje. Zmienna pogoda i chłodna wiosna to takie warunki klimatyczne przywitały Laięw Polsce. (Here starts my EVS in Poznan).  Nasz język ojczysty jest czasem nawet dla nas kłopotliwy. Nasza wolontariuszka już wie, jak ciężki żywot ma „chrząszcz, który brzmi w trzcinie”, bez problemu wymawia za to pełną nazwę naszego Stowarzyszenia.

Najciekawsze relacje to oczywiście te z wizyt w spółdzielniach socjalnych.  I konfrontacja z realiami ekonomii społecznej w Polsce. Różne spółdzielnie, na różnych etapach działalności, odmienne pod względem oferowanych usług.  Powstająca inicjatywa w Skokach, prężnie działające spółdzielnie w województwie Kujawsko-Pomorskim oraz Pobiedziska i Kostrzyn. Prawda, że dużo? Ale to dopiero początek.  (First visits to social cooperatives)
Relacje z kolejnych wizyt Lai  pojawią się na pewno, warto więc śledzić na bieżąco.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na przyjmowanie gości. W czerwcu gościliśmy przedstawicieli  szwedzkich samorządów zaangażowanych w walkę z bezrobociem. Laia towarzyszyła grupie przez cały czas, dzięki czemu mamy świetną relację na jej blogu. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, Spółdzielnia Socjalna Poezja Smaku w Kościanie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Spółdzielnia Socjalna Aktywni i wiele więcej. Co łączy te wszystkie miejsca, instytucje? To, że dzięki ich działaniu jesteśmy w stanie budować lepsze rozwiązania i perspektywy. Jak przebiegała ta wizyta? Przeczytajcie sami: (Transferring know-how)
Są też wieści ze świata. Specjalnie dla nas Laia udała się do hiszpańskiej spółdzielni. 

A tam młodzi ludzie mobilizują się w słusznej sprawie. 14 osób, młodych architektów postawiło wyjść naprzeciw trudnościom na rynku pracy. Nie tylko brak pracy, ale również kryzys mieszkaniowy jest w Hiszpanii poważnym problemem. Jak to połączyć? Talent, chęci i pomysł na siebie pozwoliły na powstanie hiszpańskiej inicjatywy, która znalazła rozwiązanie.
Dlaczego LaCol? Po pierwsze kolektywizm czyli silne akcenty wspólnotowe, których w działalności spółdzielni nie brakuje. Po drugie local to znaczy miejsce spotkań. LaCol- nazwa idealna.
Inicjatywa powstała z chęci wykorzystania swoich umiejętności na rzecz innych. Młodych ludzi w Hiszpanii nie stać na kupno własnego mieszkania, a często nawet na jego wynajem. Dlatego też postawiono na mieszkania socjalne, ale w innej formie ta znana nam dotychczas – nie można go sprzedać ani wykupić na własność. Mieszkania zawsze będą socjalne, nigdy nie będzie możliwości aby trafiły na własność osób prywatnych czy też na rynek nieruchomości. Budynek będzie prawdopodobnie oddany w 2017 roku, znajdować się tam będzie 31 mieszkań. Każdy będzie miał swoją prywatność, jednak co najważniejsze dla twórców to występowanie przestrzeni wspólnych. Siłownia, duża kuchnia, wspólne miejsce do wypoczynku, to będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców. 
Jak o swoim pomyśle mówią autorzy? Czy ma on szansę przyjąć się w Polsce? Zobaczcie sami!

 
Invitamos a ver más- zapraszamy po więcej !!!