Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
VII OSES w Szczecinie - relacja
2013-09-24

Przedstawiciele SNRSS uczestniczyli w VII Ogólnopolskich Spotkaniach Ekonomii Społecznej. Zapraszamy do przeczytania relacji naszej specjalistki ds. promocji, Dominiki Jackowskiej. 

W ubiegłym roku Kraków, w tym roku to Szczecin wraz z Nowym Warpnem byli gospodarzami VII Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej. Tematem przewodnim tegorocznego OSES było społecznie odpowiedzialne terytorium w zakresie tworzenia i działania podmiotów ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstw społecznych. Spotkania OSES od kilku lat gromadzą przedstawicieli przedsiębiorstw społecznych, kreatorów polityki i nowych rozwiązań w zakresie rozwoju ekonomii społecznej, ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, naukowców, przedsiębiorców, samorządowców. Tak było i w tym roku albowiem do Szczecina i Nowego Warpna przybyło ponad pięciuset uczestników z Polski i zagranicy. Na Pomorze wybrała się również delegacja naszego Stowarzyszenia – Przemysław Piechocki, Zbyszek Prałat, Hania Łowicka, Anna Dranikowska i Dominika Jackowska, a także nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia MM z Konina.

 

Szczeciński OSES to trzy intensywne dni spotkań, w czasie których równolegle odbywały się warsztaty, sesje, panele dyskusyjne, a na koniec V Targi Ekonomii Społecznej dla organizacji pozarządowych w Nowym Warpnie. Te ostatnie miały charakter aktywnego uczestnictwa, angażowania i włączania uczestników w dyskusje, gry terenowe i warsztaty. 

Pierwszego dnia, 19 września podczas konferencji inauguracyjnej Organizatorzy OSES – Jacek Ostrowski i Antoni Sobolewski przywitali wszystkich uczestników w Teatrze Współczesnym w Szczecinie wprowadzając w harmonogram czasowy i organizacyjny wydarzeń. Był to przede wszystkim dogodny czas podsumowań i prezentacji efektów wdrażania modeli, trendów przedsiębiorczości społecznej w Polsce. Głos zabrali między innymi Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Zdrowia - Bartosz  Arłukowicz. 

Z kolei w godzinach popołudniowych goście OSES wzięli udział w różnorodnych sesjach panelowych. Jedna z nich, dotycząca „Współpracy społeczno-gospodarczej na rzecz rozwoju społeczności lokalnej” przygotował i moderował Przemysław Piechocki – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych. Wśród prelegentów byli między innymi: Małgorzata Marek (PwC), Marta Szymborska (Lider CSR Grupy Raben) i Dariusz Kępka (Prezes Grupy Kępka) oraz Mirosław Sobczyk z Północnej Izby Gospodarczej. 

Sesja koncentrowała się wokół zagadnień z zakresu biznesu integrującego, współpracy biznesu tradycyjnego z przedsiębiorstwa społecznymi, aktywizacji społeczności lokalnej oraz wzmocnieniu potencjału gospodarczego regionu. Prelegenci udowodnili słuchaczom, że strategia WIN&WIN w kontekście współpracy biznesu tradycyjnego i społecznego wszystkim się opłaca i daje konkretne korzyści. Praktycznym elementem sesji były warsztaty  ceramiczne, które zaproponował Dariusz Kępka. Każdy z uczestników miał niepowtarzalną okazję stworzyć swoje własne rękodzieło i posłuchać o doświadczeniach oraz etapach współpracy przedsiębiorstwa Kępka Group z podopiecznym WTZ w Gębicach (http://www.wtzgebice.projekt.org.pl/).





Pierwszy dzień OSES zakończyła oficjalna Gala Społecznej Przedsiębiorczości w Teatrze Współczesnym organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie.

Gala była okazją ogłoszenia wyników konkursu regionalnego na:

  • Samorząd przyjazny ekonomii społecznej.
  • Podmiot ekonomii społecznej.
  • Animatora ekonomii społecznej.

 

Drugi dzień OSES uczestnicy przywitali już w malowniczym Nowym Warpnie gdzie wzięli udziałw V Targach ES. Targi dały szanse zarówno zapoznania się z szeroką ofertą organizacji pozarządowych z Polski i Niemiec, a także uczestnictwa w m.in. w sesjach:

  • Przedsiębiorczość a edukacja
  • Klauzule społeczne w praktyce – fakty i mity.
  • Przedsiębiorczość społeczna jako szansa rozwojowa dla obszarów wiejskich.
  • Kościół (kościoły) jako animator przedsiębiorczości społecznej.

Jedną z sesji skierowaną do partnerów społeczno-gospodarczych, a poświęconą w głównej mierze dotacjom dla spółdzielni socjalnych opracował i poprowadził Zbigniew Prałat, nasz ekspert ds. ekonomii społecznej.




Przedstawicielki działu promocji SNRSS – Ania i Dominika nie odmówiły sobie przyjemności uczestnictwa w warsztatach podnoszących kompetencje przedsiębiorstw społecznych pn. Jak promować biznes społeczny? Warsztaty poświęcone zostały znaczeniu marki, opracowaniu strategii marketingowych  czy narzędzi reklamowych.  Warsztaty zrealizowali pracownicy agencji reklamowych Espresso i ZAPOL. Przez cały dzień czynne było też stoisko SNRSS, przy którym nasi specjaliści udzielali porad i rozdawali materiały informacyjne. 

Organizatorem OSES 2013r była Fundacja Fundusz Współpracy, przy współudziale Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Pozostaje nam podziękować za uczestnictwo w VII OSES i przygotowywać się do kolejnej edycji w 2014 roku. 








Galeria zdjęć