Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Szyją, sprzedają, współpracują... i są OTWARCI na kolejne inicjatywy!
2013-03-12

Kto zna OTWARTYCH, nie zaprzeczy, że pracownicy tej spółdzielni to niezwykli ludzie. Pozytywne, oddane swojej pracy osoby angażujące się w życie społeczności lokalnej. Chociaż w przeszłości nie rozpieszczało ich życie, potrafili wziąć ster w swoje ręce i „popłynąć”. Teraz pracują szyją, sprzedają, ale i uczą innych jak wychodzić z sytuacji wykluczenia społecznego.
Reportaż Dominiki Jackowskiej 

Spółdzielnia powstała we wrześniu 2011 r. dzięki wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, które prowadzi w Koninie Filię Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej. Siedziba Spółdzielni mieści się od początku w budynku Fundacji „Otwarcie” - organizacji działającej na rzecz dzieci i młodzieży oraz siedzibie firmy Konimpex Plus. To wśród podopiecznych i wolontariuszy Fundacji zrodził się w 2009 r. pomysł na własną działalność. Nikt po półtorarocznym okresie funkcjonowania spółdzielni nie wątpi w sens jej istnienia.

Początkowo twórcy Spółdzielni postawili na produkcję odzieży adaptacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Założyciele spółdzielni, wiedząc z autopsji jak uciążliwe bywa codzienne funkcjonowanie, nawet te najprostsze czynności jak samodzielny ubiór, byli pewni, że w tej kwestii pomogą sobie i innym. Tak wiec powstały: sukienki, spodnie, bluzki czy koszule ze specjalnymi zapięciami, suwakami czy rzepami, a przy tym bardzo funkcjonalne i stylowe. OTWARCI swoją kolekcje zaprezentowali już niejednokrotnie w rodzinnym Koninie, ale także zagranicą w Niemczech na dniach Hesji w 2012 r.


                            

Działalność w branży odzieżowej w wykonaniu pracowników spółdzielni nie ogranicza się jedynie do szycia odzieży dostosowanej do potrzeb, bowiem spółdzielnia od marca 2012 r. prowadzi dla firmy Konimpex Plus sklep internetowy marki Feel Free (http://www.feelfree-sklep.pl). Pracownicy przedsiębiorstwa przeszli odpowiednie przygotowanie szkoleniowo-techniczne ze znajomości produktów Feel Free oraz marek współpracujących, obsługi internetowej, magazynowej sklepu, form reklamy i promocji oraz obsługi klienta. Już od pierwszego dnia, jak podkreśla Dawid Martynowicz, Wiceprezes Spółdzielni, pojawiły się zamówienia do realizacji, co wróżyło sukces przedsiębiorstwu. Obecnie dział sprzedaży, mimo niepełnego jeszcze roku działalności sklepu, odnotował sprzedaż kilku tysięcy produktów, a warto dodać, że wynik ten jest dwukrotnie wyższy niż w roku 2011, co stanowi wielki sukces Spółdzielni jako wykonawcy zlecenia.

 

Współpraca gospodarcza Spółdzielni z firmą Konimpex Plus jest wyrazem bardzo dojrzałej koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. W Polsce pojęcie CSR wciąż jest błędnie kojarzone z filantropią i dobroczynnością, tymczasem CSR to też różnorodne modele współpracy gospodarczej między firmami i podmiotami ekonomii społecznej zakładające obustronne korzyści ekonomiczne. W tym sensie konińskie partnerstwo jest przedsięwzięciem bardzo innowacyjnym, wyznaczającym nowe trendy w CSR w Polsce.
 
Pracownicy spółdzielni nie oddają się jedynie pracy w swoim przedsiębiorstwie, wręcz przeciwnie - z wielkim oddaniem i zaangażowaniem włączają się w inicjatywy konińskiej Fundacji „Otwarcie”. Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem był pokaz mody wieńczący I Koniński Kongres Kobiet, podczas którego modele i modelki, podopieczni Fundacji i pracownicy Spółdzielni, z wielkim zapałem i radością zaprezentowali się w eleganckich i sportowych strojach. Ubiegły rok 2012 obfitował w wiele inicjatyw, należą do nich Piknik Rodzinny dla matek samotnie wychowujących dzieci zorganizowany ze środków PO FIO w ramach konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, udział w targach organizacji pozarządowych w Skulsku i w Poznaniu, a także współpraca przy organizacji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, Światowy Dzień Osoby Niepełnosprawnej, przygotowanie Świątecznej Paczki dla rodzin o niskich dochodach.

                            
 

Spółdzielnia użycza także swojego doświadczenia i zaplecza komputerowego czy szwalniczego dla realizacji przeróżnych projektów, ostatnio w celu przeszkolenia podopiecznych Fundacji z zakresu obsługi programu Photoshop oraz przy realizacji zajęć warsztatowych z szycia (blisko 200 godzin warsztatowych) organizowanych w ramach projektu unijnego. Z kolei Prezes Spółdzielni, Andżelika Smorawska, podkreśla także rolę Spółdzielni w codziennych, prozaicznych zadaniach podejmowanych w Fundacji „Otwarcie” jak na przykład odnowienie czy wymalowanie pomieszczeń; upatruje w nich formę zarówno współpracy jak i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. A przykładów w ostatnim okresie było wiele więcej: wycieczki do fabryki miodu i wosku, wyjazdy rekreacyjne do Chatki Ornitologa czy organizacja zabawy walentynkowej.

 

Bez wątpienia taka forma współpracy międzysektorowej oparta o partnerstwo Spółdzielni OTWARCI, Fundacji OTWARCIE oraz firm Konimpex i Konimpex Plus, zasługuje na uwagę i może być dobrym przykładnym dla innych środowisk pragnących skonsolidować działania na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych. Młodym przedsiębiorcom pozostaje życzyć zdobywania kolejnych kamieni milowych w rozwoju działalności gospodarczej oraz dalszego skutecznego budowania kapitału społecznego w subregionie konińskim.