Warsztaty z przedsiębiorczości społecznej: kolejna edycja w poznańskich szkołach za nami
2023-01-26
Za nami kolejna edycja warsztatów w poznańskich szkołach podstawowych. Cieszymy się tak dużym zainteresowaniem i zapraszamy do podsumowania ostatniej edycji.
Przeprowadziliśmy 30 godzin dydaktycznych warsztatów przedsiębiorczości społecznej w trzech poznańskich szkołach – Szkole Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich, Szkole Podstawowej nr 5 im. Romulada Traugutta oraz Szkole Podstawowej nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego. Uczennice i uczniowie podczas warsztatów wykazali się umiejętnością współpracy, a podczas gry w Co-opoly spisali się na piątkę! Były też bardzo inspirujące dyskusje i kreatywne spółdzielcze pomysły, w szczególności w SP nr 5, którego patron był znanym spółdzielcą. W czasie zajęć uczniowie grali w gry edukacyjne, pracowali w grupach, poznawali zagadnienia związane ze spółdzielczością uczniowską i opracowywali własne projekty próbując łączyć społeczne z gospodarczym.
Ciekawym elementem warsztatów była wizyta w Pracowni Ekonomii Społecznej – Ładne Rzeczy i warsztaty z przedsiębiorstwem społecznym. Zorganizowaliśmy również spotkania ze Spółdzielnią Socjalną Furia oraz PoDzielnią – Centrum Ekonomii Współdzielenia, na których uczniowie i uczennice dowiedzieli się czym jest zasada zero waste, jak szanować rzeczy „z drugiej ręki”, mniej kupować, a przy tym dbać o klimat i środowisko! Była to świetna okazja dla uczniów, aby poznali poznańskie przedsiębiorstwo społeczne „od kuchni”.
Jednym z głównych celów edukacyjnych z zakresu przedsiębiorczości społecznej było m.in. : rozbudowanie świadomości oraz rozwijanie wrażliwości na sytuację osób w trudnej sytuacji życiowej uczestników, przekazywanie wiedzy na temat wartości i zasad przedsiębiorczości społecznej, jako narzędzia przeciwdziałającego nierównością społecznym czy kształtowanie postaw poszanowania drugiego człowieka niezależnie od jego pozycji społecznej.Zwieńczeniem warsztatów był seans w kinie Rialto, gdzie został wyświetlony film „Serce Dębu”. Po seansie zaprosiliśmy widzów na spotkanie i dyskusje z Po-Dzielnią.
Bardzo dziękujemy dyrekcjom, nauczycielom i oczywiście uczniom i uczennicom wszystkich szkół za tak miłe przyjęcie i wspaniałą współpracę. Kto wie, może wśród nich są przyszli spółdzielcy?
Warsztaty realizowane są na zlecenie Urzędu Miasta Poznania w ramach projektu PS: Przedsiębiorczo i Społecznie