Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Konin: Miejsce Dobra
2022-07-28
Miejsce Dobra – punkt pomocy dla rodzin ukraińskich w Koninie, z którego korzystają uchodźcy i uchodźczynie z prawie całej Wielkopolski. Jaka jest historia tego miejsca?
W dzień po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w  siedzibie Miejskiej Bibliotek Publicznej w Koninie powstał pierwszy punkt pomocowy. Ilość osób chętnych do niesienia pomocy była ogromna, a miejsca miedzy regałami z książkami było coraz mniej. Bibliotek była dobrym miejscem, jednak jedynie przejściowym. Stąd organizatorzy zbiórki (dyrektor biblioteki Damian Kruczkowski oraz wolontariusze-działacze społeczni) poszukiwali miejsca, gdzie powstanie Miejsce Dobra. I stało się – Grupa Boryszew posiadała wolną przestrzeń, w której niegdyś działa klubokawiarnia, udostępnili ją bezpłatnie do końca roku, a miasto podłączyło niezbędne media. 



Mieszkańcy Konina ruszyli z pomocą dostarczając codziennie najpotrzebniejsze rzeczy – żywność, chemię, ubrania. To miejsce z którego nikt nie wyjdzie bez pomocy. Wypracowana logistyka pozwoliła wolontariuszom na przygotowywanie dziennie blisko 350 pakietów. Pomoc przybywa również z zagranicy. Koninianie, którzy wyemigrowali do m.in. Niemiec, Francji, Belgii czy Holandii organizują zbiórki w swoich miastach i wysyłają do Konina. Wiele wsparcia temu miejscu dają również lokalne firmy czy Bank Żywności. Przekraczając prób Miejsca Dobra można się poczuć jak w sklepie wielobranżowym – część żywnościowa, następnie odzieżowa, chemiczna i domowa. Znalazło się również miejsce na kącik dla dzieci, aby rodzic mógł spokojnie zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. To również tutaj zgłaszają się osoby z Ukrainy, które poszukują pracy, a dzięki mechanizmowi zakupów interwencyjnych znalazły tutaj zatrudnienie dwie uchodźczynie.  








Maria Zaleska-Jaskot, mistrzyni logistyki w Miejscu Dobra, która od samego początku wspiera podopiecznych, dba o codzienne zakupy, organizuowała transport na granicę, a do dziś zbiórki, które trafiają na front: „Czuć jedność miedzy nimi”  - to  miejsce stało się również dla nich centrum wzajemnego wsparcia i integracji. Wielkim przedsięwzięciem było zorganizowanie śniadania wielkanocnego – w 3 dni! W organizację zaangażowały się aż 43 osoby, a na śniadanie przybyło około 750 osób. Dla organizatorów i wolontariuszy nie ma rzeczy niemożliwych.

 

W Miejscu Dobra można liczyć również na wsparcie psychologiczne, pomoc w poszukiwaniu mieszkania czy pracy. Zaprzyjaźnione uchodźczynie organizują czas wolny dla dzieci i dorosłych. Zajęcia z jogi, usługi kosmetyczne – to miejsce , gdzie, ludzie tworzą przyjazną atmosferę, integrują się i starają się po prostu żyć.


Mimo wciąż napływających paczek od mieszkańców i lokalnych firm, Miejsce Dobra wciąż potrzebuje darów szczególnie żywnościowych, aby zapewnić potrzebującym godny byt do czasu, kiedy się usamodzielnią czy wrócą do swoich domów. Dlatego na portalu zrzutka.pl  cały czas trwa zbiórka zorganizowana przez wolontariuszy Miejsca Dobra, a wszystkie działania możecie śledzić na Facebooku tutaj

Cieszymy się, że w subregionie konińskim funkcjonuje takie miejsce stworzone przez ludzi dla ludzi i możemy przyczynić się do wsparcia w postaci narzędzie pomocy jakim jest mechanizm zakupów interwencyjnych.

 

Wszystkie djęcia dzięki uprzejmości Marii Zaleskiej-Jaskot, dzieki której powstał ten teskt. Podziękowania również dla wszystkich wolontariuszy za ogrom bezinteresowanej pomocy: Agnieszka, Małgosia, Rafał, Szymon, Agata, Ania, Marta, Luda, Nadia, Oksana, Zorjana, Waliera i wielu innych