Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Aktualności
Przedsiębiorczość społeczna w szkole 2021 - podsumowanie
2021-11-24
To był bardzo intensywny czas dla naszego zespołu – zrealizowaliśmy 80 godzin zajęć z przedsiębiorczości społecznej, w czterech poznańskich szkołach podstawowych z ponad 100 uczniów. Uczniowie grali w gry edukacyjne, pracowali w grupach, poznawali zagadnienia związane ze spółdzielczością i opracowywali własne projekty.

Szkoła Podstawowa nr 27 im. Stefana Czarneckiego w Poznaniu była ostatnią w tym semestrze (w tej edycji zajęć), którą udało się nam odwiedzić.

Zajęcia z przedsiębiorczości społecznej prowadziliśmy w klasie VII, która dzięki temu, że uczestniczyła w zajęciach przez kilka dni miała okazję poznać cały nasz program, skorzystać z wielu materiałów edukacyjnych i zagrać w wiele ciekawych gier edukacyjnych.



Podczas realizacji modułu „Chcę, mogę, pomagam” uczniowie poznali zagadnienia związane z systemem instytucji i organizacji niosących pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Dowiedzieli się również, że oni także mogą pomóc innym, angażując się w działania na rzecz społeczności lokalnej, zostając wolontariuszami.

Zagraliśmy w grę „Dziwne historie”

*”Dziwne historie” to prosta gra karciana oparta na zasadzie gry w „20 pytań” przeznaczona dla dwóch i więcej osób. Pomaga przełamywać stereotypy, uczy solidarności i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Grę można znaleźć tutaj

Uczniowie poznali przykłady aktywności innych uczniów i młodzieży. Ta inspiracja pomogła w stworzeniu projektu. W grupach klasa pracowała nad rozwiązaniem wybranych problemów ze swojego otoczenia. Planowanie takich działań – nawet w teorii, to wspaniałe ćwiczenie uczące młodzież tworzenia projektu społecznego.



Moduł „Współpraca buduje” to ten, (myślimy, że możemy tak napisać) ulubiony przez uczniów. To podczas niego gramy w edukacyjną grę planszową „Coopoly - zakładamy przedsiębiorstwo społeczne”. Gra uczy jak ważna jest praca zespołowa oraz czym jest kooperatywa, przedsiębiorstwo społeczne. To gra inna niż znane i popularne planszówki, tutaj najważniejsza jest kooperacja. Gracze muszą ze sobą współpracować, po to żeby z powodzeniem założyć i prowadzić kooperatywę. Co ważne, gracze przegrywają, jeśli podczas rozgrywki którykolwiek  z nich zbankrutuje albo jeśli zbankrutuje sama kooperatywa. Więcej informacji o grze https://przedsiebiorczosc-spoleczna.pl/category/narzedzia/



Kolejne dni to czas m.in. na moduł o spółdzielczości.

Zaprezentowaliśmy uczniom przykłady spółdzielni uczniowskich, jak np. Spółdzielnia Uczniowska „Nie ma lipy” z Lipki w powiecie złotowskim, SU „Szarotka” z Jordanowa w województwie małopolskim czy SU „Vzór” z Poznania, która działa w Zespole Szkół Mechanicznych w Poznaniu.

Po poznaniu dobrych praktyk, uczniowie realizowali w zespołach projekt, podczas którego pracowali nad pomysłem nad własną spółdzielnią uczniowską.

Należało przeanalizować kilka ważnych elementów, jak np.

1.           Jaką działalność mogłaby prowadzić Wasza SU?

2.           Czym wyróżniałaby się Wasza Spółdzielnia?

3.           Jakie miałaby mocne strony?

4.           Jak mogłaby się nazywać?

5.           Jakim hasłem reklamowym można by ją wypromować?

6.           Jak mogłoby wyglądać jej logo?

7.           W jaki sposób mogłaby się promować?

Pomysły były wspaniałe! Po ich prezentacji przyszedł czas na dyskusję, była naprawdę interesująca. Coś czujemy, że może z niej narodzić się prawdziwa spółdzielnia uczniowska w tej Szkole :-) 





Oprócz tej szkoły zajęcia mieliśmy przyjemność realizować jeszcze w trzech szkołach.

Byliśmy w Niepublicznej Szkole Zawsze Razem https://www.facebook.com/SzkolaZawszeRazem/ (relacja z tych zajęć – tutaj) , w Szkole Wesoła Góra https://www.wesolagora.pl/drzwi-otwarte-poznan/ oraz w Szkole Podstawowej nr 51 im. Bronisława Szwarca https://www.spnr51.poznan.pl/

Bardzo dziękujemy dyrekcjom, nauczycielom i oczywiście uczniom wszystkich szkół za tak miłe przyjęcie i wspaniałe zajęcia. Praca z Wami to czysta przyjemność – dziękujemy!

Przypominamy, że zajęcia realizowaliśmy na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. Program warsztatów przygotowany został w oparciu o program edukacyjny z zakresu przedsiębiorczości społecznej dla szkół podstawowych przygotowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Program został zaakceptowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.