Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
Etapy i terminy

Dowiedz się, przez jakie kolejne etapy przejdziesz, tworząc i testując swoją innowację. 

 

Etapy projektu

 

1. Rozpoznanie problemu

Ludzie w Twoim otoczeniu nie mają pracy, a standardowe metody wsparcia nie działają. Chcesz to zmienić i znaleźć rozwiązanie, które będzie mogło zafunkcjonować w przyszłości na szerszą skalę.

obrazek z rozrzuconymi puzzlami

 
2. Inspiracje
Przychodzisz na nasze inspirujące spotkania. Organizujemy dla Ciebie seminarium i warsztaty. Szukasz rozwiązań, które sprawdziły się gdzie indziej. Wymyślasz nowe możliwości.
Informacje o terminach spotkań oraz formularze będą dostępne na naszej stronie spoldzielnie.org/innowacje. Jeśli masz już wszystko przemyślane, nie musisz w nich brać udziału.
 
 
3. Praca nad problemem
Opisujesz problem, który chcesz rozwiązać, swoją motywację i doświadczenie. Odpowiedni formularz oraz informacje o terminach znajdziesz na naszej stronie. Wysyłasz go nam. Możesz zgłosić się sam, razem z grupą nieformalną lub jako osoba prawna.
 
 
4. Ocena komisji
Wszystkie zgłoszenia zostaną dokładnie przeanalizowane. Autorzy wybranych ok. 30 najciekawszych w każdej z czterech tur naboru zostaną zaproszeni na rozmowy z Komisją Oceny Innowacji. Członkowie Komisji będą chcieli lepiej poznać Ciebie i Twój projekt. Na koniec będą musieli wyłonić 15 innowatorów (60 we wszystkich turach), którzy dostaną dalsze wsparcie.
 
 
5. Sesje Design-Thinking Jam
Zapraszamy Cię na sesję kreatywną poprowadzoną metodą Design Thinking. Rozwiązanie powszechnie stosowane w najbardziej innowacyjnych firmach i instytucjach (wśród nich Apple, IKEA czy UNICEF) pozwoli Ci w nowy sposób przyjrzeć się potrzebom odbiorców. Będzie to też okazja, żeby poznać się z innymi uczestnikami projektu i wymienić doświadczeniami.
 
 
6. Pozyskanie sojuszników
Rozpoczynasz współpracę z Mentorem Innowacji z PwC. Otrzymujesz wsparcie w pozyskiwaniu kolejnych sojuszników, przede wszystkim w środowisku odbiorców Twojej innowacji. Dopracowujesz swój projekt.
 
 
7. Napisanie projektu
Mając już zapewnione zaplecze i bazując na zebranych danych, przygotowujesz projekt do przetestowania. Zwróć uwagę, żeby spełniał on kilka podstawowych kryteriów: innowacyjności, skuteczności, efektywności, trafności, użyteczności i możliwości powielania. Komisja Oceny Innowacji będzie uwzględniała również Twój potencjał jako realizatora działania.

 
 
8. Prezentacja projektu do dofinansowania
Przygotowany projekt prezentujesz przed Komisją Oceny Innowacji. Eksperci wybiorą inicjatywy, które będą mogły otrzymać granty. W trakcie prezentacji mogą z Tobą negocjować ostateczny kształt projektu, w tym przede wszystkim budżet wdrożeniowy. Komisja dokona oceny na podstawie analizy Twojego projektu oraz wniosków z jego obrony. Opublikowana zostanie lista rankingowa wskazująca pomysłodawców, którym powierzony zostanie grant, a także lista rezerwowa.


 
 
9. Podpisanie umowy
Autorów wybranych projektów zaprosimy do podpisania umowy o powierzenie  grantów i dołączenia do Sieci Innowatorów Społecznych. W gronie podobnych, twórczych osób będziecie się mogli wspierać, wymieniać pomysłami i inspiracjami.
 

10. Testowe wdrożenie innowacji
Przez 6 miesięcy testujesz swoje rozwiązanie z niewielką grupą odbiorców. Cały czas masz wsparcie mentorów i doradców specjalistycznych, możesz też korzystać z przestrzeni biurowej Inkubatora. Pamiętaj, że w trakcie testowania najważniejsze jest osiągnięcie odpowiednich, konkretnych efektów, z których będą mogły korzystać kolejne osoby i podmioty w całym kraju.



11. Podsumowanie testów
Przygotowujesz sprawozdania z efektów testów: kwartalne po 3 miesiącach i końcowe po 6 miesiącach. Rozliczasz się z osiągniętych efektów. Niezależny podmiot przeprowadza ewaluację wszystkich testowanych rozwiązań.
 

12. Upowszechnienie rozwiązania
W ostatnim etapie projektu trzy innowacje, które najlepiej przeszły etap testowy i zostały pozytywnie ocenione w ewaluacji zewnętrznej, są szeroko promowane w całym kraju. Twój pomysł dociera w nowe miejsca i rozwiązuje problemy wielu ludzi.
 

 

Terminy

Działanie

Termin i miasto

Seminaria

1. Poznań, 16 grudnia 2016.
2. Warszawa, 26 października 2017

Warsztaty dla innowatorów społecznych

1. Poznań, 18 października 2016
2. Wrocław, 20 października 2016
3. Warszawa, 2 listopada 2016
4. Gdańsk, 11 stycznia 2017
5. Szczecin, 17 stycznia 2017
6. Kraków, 20 stycznia 2017
7. Poznań, 13 lipca 2017
8. Łódź, 18 lipca 2017
9. Warszawa, 20 lipca 2017
10. Kraków, 23 listopada 2017
11. Wrocław, 24 listopada 2017

Sesja Design Thinking Jam

1. Poznań, 19 grudnia 2016
2. Poznań, 31 marca 2017
3. Poznań, 19 października 2017
4. Poznań, 29 stycznia 2018
5. Poznań, 12 czerwca 2018
6. Poznań, 11 lipca 2018