Strona główna | Kontakt
Poprzedni
Następny
O innowacjach
Co to są innowacje społeczne?

Innowacje społeczne to nowe i bardziej skuteczne sposoby rozwiązywania problemów społecznych. To nie są tylko dobre pomysły. Innowacje powinny sprawdzić się jako alternatywy efektywne, nowatorskie i dopasowane do potrzeb społecznych. Ich rozwojowi służą m.in. szeroka współpraca, międzysektorowość, oddolność i elastyczność. Dzięki innowacjom społecznym przezwyciężamy kryzysy i poprawia się jakość naszego życia.

Jakich innowacji szukamy?

Realizując projekt "Małe Wielkie Zmiany - sieć rozwoju innowacji społecznych" nie oczekujemy gotowych pomysłów na etapie zgłoszeń. Najważniejsza jest dobra znajomość problemu, z jakim mierzą się osoby oddalone od rynku pracy, i gotowość pracy nad nim. Dopiero w samym Inkubatorze tworzy się jak najlepiej dopasowane rozwiązania.

Działamy wyłącznie w obszarze integracji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy. Nie jest to jednak projekt nastawiony na tworzenie miejsc pracy. Zależy nam na pokonywaniu barier - w ludziach, mechanizmach czy w otoczeniu - utrudniających wejście i utrzymanie na rynku pracy.

Innowacje, które chcemy tworzyć:
  1. Mają formę łatwych w zastosowaniu produktów (instrukcji lub opisów metod, narzędzi, programów, etc.)
  2. Nie były dotąd stosowane w procesie integracji zawodowej
  3. Polegają na stworzeniu nowych usług aktywizacyjnych lub usprawnieniu już istniejących
  4. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez kolejnych użytkowników w całej Polsce
  5. Pozwalają na tańsze lub prostsze niż dotąd rozwiązywanie problemów społecznych
  6. Możliwe jest ich przetestowanie na mniejszą skalę w ciągu pół roku
  7. Są dostosowane do specyficznych potrzeb danej grupy osób oddalonych od rynku pracy
  8. Pozwalają rozwijać szeroką współpracę, angażują wielu partnerów

innowacje społeczne

Przykłady ciekawych innowacji społecznych


Progetto Quid - modne i ekologiczne kolekcje ubrań z Włoch. W Quid zatrudniane są kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (m.in. ofiary przemocy domowej, przemocy seksualnej). Dostają one na miejscu wsparcie i przechodzą odpowiednie szkolenia. Do tworzenia wyjątkowych strojów wykorzystywane są nadwyżki materiałów, jakie zostają z produkcji partnerom marki, topowym włoskim firmom odzieżowym.

Ruffboards
 – austriacka manufaktura wysokiej jakości deskorolek, które są produkowane w sposób przyjazny dla środowiska i społecznie sprawiedliwy. Pomysłodawcami byli pasjonaci jazdy skateboardowej, którzy zaangażowali do produkcji młodych, byłych więźniów, dla których jest to szansa wejścia w innowacyjny program resocjalizacji poprzez pracę, która również ich zainteresuje. Deskorolki są produkowane na bazie zużytych desek snowboardowych. Bo zawsze warto dać drugą szansę.

Dobra Kawiarnia
 – miejsce, które razem współtworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich zaangażowani trenerzy pracy. Tworzy przyjazną przestrzeń współpracy, dostosowaną do potrzeb i możliwości swoich pracowników. Lokal funkcjonujący w centrum Poznania oferuje obiady, desery i oczywiście ciepłe napoje. Miejsce powstało w ramach projektu Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych „Innowacyjny model aktywizacji zawodowej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”.  Inicjatywa zyskała szerokie wsparcie crowdfundingowe (polegające na finansowaniu społecznościowym).

Spółdzielnia Socjalna Furia
 – oferuje przyjazne warunki do pracy osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Spółdzielnia ma szeroką ofertę usług od produkcji zabawek i poduszek dekoracyjnych, przez materiały rehabilitacyjne, po strony internetowe i realizację imprez integracyjnych. Oferta jest rozwijana w oparciu o umiejętności pracujących w niej osób. Jej atutem jest ścisła współpraca osób o różnym poziomie sprawności w poszczególnych obszarach pracy, które wzajemnie się uzupełniają. Spółdzielnia opracowała autorską metodę pracy w zespołach zadaniowych, ułatwiającą osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu realizację zadań w miejscu pracy.

Stowarzyszenie EKON
 – zielone miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, zwłaszcza osób z chorobami psychicznymi. Stowarzyszenie pomaga im w przysposobieniu, zatrudnieniu i utrzymaniu miejsc pracy, które są związane z ochroną środowiska. Realizowane są specjalistyczne programy szkoleniowe dla przyszłych pracowników, dzięki którym zyskują oni motywację, uczą się współpracy w grupie, doskonalą posiadane informacje i zdobywają nowe umiejętności, które są niezbędne dla utrzymania miejsca pracy. Sama praca związana jest z odbieraniem odpadów od mieszkańców, segregacją i przygotowaniem do recyklingu. Dla mieszkańców jest to wygodny, tani i sprawnie działający system, a dzięki pełniejszej segregacji środowisko staje się bardziej czyste.

Spółdzielnia Socjalna Arka
 – wielobranżowa spółdzielnia socjalna wspierająca kobiety, ofiary przemocy domowej. Znakiem firmowym spółdzielni jest profesjonalna pralnia, ale zakres usług obejmuje również sprzątanie, opiekę nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Wsparcie dla nowo zatrudnianych osób nie ogranicza się do kreowania nowych miejsc pracy. Zapewnia się im sesje terapeutyczne, wsparcie doradców i coachów oraz szkolenia, które mają na celu pomoc w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami i wdrożenie do pracy.

Kuchnia Konfliktu – przedsiębiorstwo społeczne prowadzące wyjątkową restaurację. Jest to przestrzeń spotkania i dialogu kultur, gdzie łączy się działalność społeczną i komercyjną. W Kuchni Konfliktu pracują uchodźcy i imigranci, którzy dają możliwość odkrywania kultur i kuchni z całego świata. Przedsiębiorstwo nie tylko zapewnia im pracę, ale pomaga również integrować się z lokalną społecznością i stabilizować życiowo w nowym miejscu.


Masz pomysł na innowację?

Problemy osób oddalonych od rynku pracy są Ci bliskie i chcesz je rozwiązać? Masz pomysł lub jeszcze go szukasz, ale chcesz zaangażować się w jego tworzenie i rozwój? Napisz do nas! Opowiedz, które kwestie aktywizacji zawodowej są Ci najbardziej bliskie i dlaczego chcesz się w nie zaangażować.

Zadzwoń lub napisz: tel. 61 887 11 66, tadeusz.mirski@spoldzielnie.org